http://31.192.212.208/b/flash/sorumluluk2.html

20 Mart 2009 Cuma

KIZILÖTESİ IŞINI BİZ DEĞİL ONLAR YAYDI
Altar'ın oğlu Yamanaltar gönderdi, fıkra değil gerçek: Elektrikli ev aletleri üreticisi Sinbo'nun ithalatçısı Depa Elektronik San. A.Ş'yle makine mühendisi bir tüketici arasında geçen bir mail trafiği... Konuya mevzu olan ise Sinbo marka yoğurt mayalama makinesi. Okuyun, ağlanacak halimize gülün!

Tüketici: "Sayın yetkili, kullanma klavuzunda ürünün kızılötesi ışınlar ile ısıtma yaptığını okudum. Bu şekilde yapılan ısıtmanın sağlığa zararsız olduğuna dair bir belgeniz mutlaka vardır. Tarafıma gönderirseniz, cihazi iç rahatlığı ile kullanıp arkadaşlarıma tavsiye edebileceğim.

Sinbo: Değerli Müşterimiz, öncelikle Sinbo ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Günümüzde kızılötesi ile ısıtma çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Evimizdeki ısıtıcı sobalardan TV kumandalarına kadar pek çok cihaz bu mantık ile çalışmaktadır. Kızılötesi ışınların zararlı ya da zararsız olması frekans değerlerine bağlıdır. Yoğurt mayalama makinesinin yaydığı ışınlar da ısıtma amaçlı olup sıcaklığı belli derecede tutmaya yaramaktadır. TSE tarafından bu tür bir istekte bulunulmadığı için, elimizde kızılötesi ışınların zararsızlığı üzerine bir belge bulunmamaktadır.

Tüketici: Sayın Yetkili, umuyorum, TSE mecbur kılmamış olsa da, tarafınızca, saglığa zararsız cihazlar üretmek adına, gerekli teknik çalışmalar yapılmıştır ve bunlara ait dokümanlar mutlaka elinizde vardır. Eğitimim nedeni ile bu konuda vereceğiniz teknik bilgiyi rahatlıkla anlayabileceğim. Açıkklamanızı merakla bekliyorum. Saygilarımla.

Sinbo: Değerli Müşterimiz, öncelikle ürünü kendi bünyemizde üretmediğimizi, Uzakdoğu'daki üretici bir firmaya fason olarak ürettirdiğimizi bilmenizi isteriz. İthalat yönetmeliklerine uygun olacak şekilde ürün ile ilgili evraklar TSE'ye teslim edilmiştir. Dolayısıyla bu konuda size yardımcı olamayacağımızı üzülerek belirtir, iyi günler dileriz. Saygılarımızla.

Not 1: İsimler ve mail trafiği Bellek Kutusu'nda mevcuttur.
Not 2: Red Sonja'cım, "Tüketicinin Erkan Abi"si gibi oldum biliyorum ama naparsın sorumlu ve sorunlu blogger'lık bunu gerektiriyor.

Hiç yorum yok: