http://31.192.212.208/b/flash/sorumluluk2.html

27 Mayıs 2009 Çarşamba

BEYOĞLU'NUN ALAMET-İ FARİKASI DIMITRAKOPULO DÜNYA MARKASI OLUYOR


Haber Akşam Gazetesi'nden Aylin Löle'nin. Efsanevi Dimitrakopulo şarapları yurtdışına açıldı, sadece Yunanistan'dan değil Hindistan ve Japonya'dan bile talep aldı. Dimitrakopulo'nun üreticisi Aral Ailesi'nin dördüncü kuşak temsilcisi Ahmet Aral, 'Gerek kültür gerek tüketim alışkanlıkları olarak hiç beklemediğimiz Hindistan pazarından gördüğümüz ilgi bizi çok şaşırttı' dedi. 1800'lerin sonundan beri varlığını sürdüren Dimitrakopulo'nun ilk sahibi İstanbullu Dimitrakopulo Ailesi'ydi. Daha önce rakı markası olan Dimitrakopulo, Atatürk'ün en sevdiği rakı markası olarak biliniyordu. Rakı üretiminin tekelleştirilmesinden sonra şarap markası olarak hayatına devam eden Dimitrakopulo, ailenin Yunanistan'a göç etmesiyle birlikte Aral Ailesi tarafından satın alındı. 1900'lerin başından beri Bozcaada'da üzüm yetiştirip şarap üreten Aral Şarapları'nın resmi kuruluşu ise 1933 yılına dayanıyor. İlk şarap fabrikasını Bozcaada'da kuran Aral Ailesi, daha sonra Tekirdağ Mürefte'de ikinci fabrikayı kurdu. Aral Şarapları'nın bünyesinde ayrıca Aral, Pera ve Doruk markaları da var. Portföydeki şarapların fiyatları ise 3-25 TL arasında değişiyor. "Haberin devamında ne varmış bir bakayım" diyenler buradan tık'ınız.

2 yorum:

gorkem dedi ki...

sana enerji gonderiyorum, vuuuu vuuuuuuuu... bi enerji eksikligi var sen de bu iki gundur, yoksa benim yogunlumun bitmesine mi sakliyorsun yazilarini bilemedim :)

Bellek Kutusu dedi ki...

Hep bu Merkür yüzünden! Pazar gününden beri bir terslik ki sorma gitsin! Neyse bu hafta kurtuluyormuşuz bu hain Merkür'den, enerjik Kutu olurum merak etme :)