http://31.192.212.208/b/flash/sorumluluk2.html

13 Kasım 2010 Cumartesi

BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

Bellek Kutusu bayram seyran demeyip yayına devam edecek... Ama öncesinde bu bayram yola çıkacaklara küçük ama sonuçları açısından büyük bir hatırlatmamız var. Güvenli sürüş ve ileri sürücülük teknikleri uzmanı Onur Akçay, bayramda yola çıkacaklara önemli tavsiyelerde bulundu. Bizim başımıza gelmez demeyin, ağlamayın kimseyi de ağlatmayın, lütfen dikkat...

• Gideceğimiz yerin hava durumunu ve varsa yol çalışmalarının türünü öğrenek önlemlerinizi alınız.

• Yola sabah erken saatlerde çıkmayı tercih edin. Yola çıkmadan bir gün önce dahi alkol tüketilmemeli, erken uyunmalıdır. Yolculuk sırasında uyku getirebilecek ilaçlardan da uzak durulmalıdır.

• Mola yerlerini yola çıkmadan belirlemeli, 150 kilometre mesafede ya da 2 saatte bir 15 dakika mola vermelisiniz.

• Ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Çünkü bu tür yiyecekler uykunuzun gelmesine neden olabilir. Kalın ve fazla giysilerin yerine hafif ve rahat kıyafetleri tercih edin. Pedalları rahatça hissedebileceğiniz, hassasiyeti yüksek ince tabanlı ayakkabıları tercih edin.

• Sürekli klima açık şekilde gitmeyin. Sık sık camı açarak araç içini havalandırmayı ihmal etmeyin. Yol boyunca farlarınızı açık tutun.

• Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin. Bu tür yollarda ağır yükün asfaltı ezmesiyle oluşan iz görünümündeki çukurlar, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilir.

• Yağmurlu bölgelerde suda kızaklama (Aquaplanning: Su birikintisinden dolayı lastiklerin zeminle bağlantısının kısmi veya tamamen kaybolması) ihtimalini göz önüne alarak, hızınızı düşürerek ve takip mesafesini artırarak önlemlerinizi alınız.

• Her yıl yüzlerce kazanın gerçekleştiği Bolu Dağı kesimi gibi yoğun sis alan bölgelerde, hızınızı azaltın, yol kenarlarındaki parlayan tabelaları takip ederek yolu okumaya özen gösterin. Fakat kesinlikle yoğun siste öndeki aracı takip etmeyin. Bu tür durumlarda öndeki aracın yaptığı hatanın bedelini birlikte ödersiniz.

• Aracınızın klasik bakımlarının yapılmış olmasına özen gösterin. Klima, havalandırma sistemlerinin çalıştığından emin olun. Eskimiş silecek lastiklerinizi değiştirin.

• Lastiklerinizin hava basınçlarının ayarlı, diş derinliklerinin yeterli olduğundan emin olun. Kış lastiklerini tercih eden sürücüler, özellikle fren mesafesi ve hakimiyet konularında oldukça avantajlı olacaklardır.

2 yorum:

YILDIZ dedi ki...

Herkes kazasız belasız gder gelir inşallah Kutucum;)

Bellek Kutusu dedi ki...

İnşallah Yıldızım Kelebeğim :)